60 malých změn, které zlepší váš život za 100 dní

27. února 2015 v 20:17 | Marelisa Fabrega, překlad Michelle |  LIFEHACK
Navzdory všeobecnému mínění, nemusíte dělat drastické změny, abyste zkvalitnili svůj život. Zároveň také není nutné čekat na pozitivní výsledky dlouhou dobu. Vše co musíte udělat je pravidelně podnikat malé změny a to po dobu 100 dní.

Níže naleznete 60 způsobů, kterými můžete v příštích 100 dnech vylepšit všechny oblasti svého života.


Domov

 1. Vytvořte si svůj "100 denní debordelizační plán" - na každý z následujících 100 dní si poznačte, co chcete uklidit.

  Např.: 1. den - roztřídím časopisy
  2. den - srovnám DVD
  3. den - uspořádám si knihovnu
  4. den - udělám pořádek v kuchyňských spotřebičích, nádobí,...

 2. Žijte podle mantry (chcete-li hesla): "Vše má své místo a je na svém místě." Příštích 100 dní dodržujte tato čtyři pravidla, abyste udrželi doma pořádek:
Když odněkud něco vezmu, vrátím to tam zase zpět.
Když něco otevřu, zavřu to.
Když něco shodím, zvednu to.
Když něco sundám, zase to zpátky pověsím.
 1. Udělejte si malou procházku po svém obydlí a snažte se odhalit 100 věcí, které jsou v nepořádku a tolerovali jste je, a každý den jednu napravte. Např.:

  - žárovka, která potřebuje vyměnit
  - chybějící knoflíček na oblíbené košili
  - fakt, že pokaždé, když otevřete v kuchyni horní skříňku, sesypou se na vás krabičky od čaje

Štěstí


 1. Dodržujte radu doporučenou pozitivními psychology, a to každý den si zapisovat pět až deset věcí, za které jste vděční.

 2. Vytvořte si seznam, alespoň 20 činností, které rádi děláte a ujistěte se, že po každý z následujících 100 dní, si najdete čas alespoň na jednu z nich. Váš seznam může třeba obsahovat položky jako:

 • poobědvat venku (což bychom si v našich zeměpisných šířkách v tomto ročním období hádám až tak neužili)
 • zavolat nejlepší kamarádce / kamarádovi
 • najít si čas na chvilku si sednout a přečíst si pár stránek z knihy od vašeho oblíbeného autora
 1. 10 dní si veďte poznámky o svém vnitřním monologu, o pozitivních i negativních myšlenkách a buďte co nejkonkrétnější. Tím myslím, např.:

  - kolikrát za den jste si v duchu vynadali?
  - měli jste pocit se, že jste neschopní, že nezvládáte?
  - přemýšlíte v jednom kuse o ostatních kriticky?
  - kolik pozitivních myšlenek jste dnes měli?

  Také si zaznačte pocity, které se s těmito myšlenkami pojily. Poté, dalších 90 dní začněte měnit své pocity k lepšímu tím, že pozměníte své myšlenky.
 1. Příštích 100 dní se alespoň jednou denně pořádně zasmějte. Můžete si pořídit jeden z těch kalendářů s vtípky na každý den, anebo se zastavte na nějakém zábavném webu, třeba s animovanými seriály.

Učení a seberozvoj


8. Vyberte si knížku, při jejímž čtení se musíte pekelně soustředit a čtěte si z ní každý den tolik, abyste ji za 100 dní měli dočtenou.

9. Dejte si za úkol se každý den naučit aspoň jeden nový poznatek: jméno květiny, která roste na vaší zahrádce, hlavní město nějaké daleké cizí, exotické země, nebo název nějaké klasické skladby, kterou jste náhodou někde zaslechli hrát... A až večer půjdete spát a nebudete si moci na to, co jste se ten den naučili, vzpomenout, vezměte si třeba slovník cizích slov a naučte se místo toho nové slovíčko.

10. Nestěžujte si, 100 dní. Před pár lety Will Bowen (americký spisovatel a řečník) dal každému ve své kongragaci fialový gumový náramek připomínající jim, aby si nestěžovali. "Negativní řeč vytváří negativní myšlenky a negativní myšlenky mohou za negativní výsledky," říká Bowen. Jakmile se během příštích 100 dní přistihnete, že si na něco stěžujete, přestaňte.

11. Každý den z následujících 100 si nastavte budík o jednu minutu dříve. Poté opravdu vstaňte, jakmile váš budík zazvoní, otevřete okno, pusťte dovnitř sluníčko (někteří teď v zimě spíš temnou oblohu s měsícem a hvězdami) a lehce se protáhněte. Za 100 dní se tak budete probouzet o hodinu a čtyřicet minut dříve. (Popravdě, nevím, jestli vstávání za 10 čtyři je mému srdci blízké, ale přivstat si třeba půl hodinky může být přínos.)

12. Příštích 100 dní si vytvářejte Stránky nového dne (Morning Pages), což je technika navržená Julií Cameronovou (americká spisovatelka, dramatička a básnířka). Stránky nového dne jsou tři ručně psané stránky čehokoli, co vám v danou chvíli přišlo na mysl. Ideálně by to mělo být to první, co v daný den uděláte.

13. Pro příštích 100 dní si stanovte za důležité naplňovat svoji mysl myšlenkami, slovy a představami, které jsou co nejvíce v souladu s tím, kým chcete být, co chcete mít a čeho chcete dosáhnout.

Finance


14. Vytvořte si rozpočet. Během 100 dní si pečlivě všímejte, za co utrácíte. Ujistěte se, že se držíte svého rozpočtového plánu.

15. Najděte si na internetu nějaké tipy, jak ušetřit. Vyberte si deset z těchto tipů a držte se jich po následujících 100 dní. Zde je pár možností:

- jděte nakupovat raději s hotovostí a kalkulačkou v ruce namísto s debetní kartou
- nejprve se podívejte, co doma skutečně chybí, abyste se vyhnuli kupování něčeho, co vlastně aktuálně nepotřebujete
- omezte SMSkování a dlouhé hovory
- zamyslete se, zda vážně potřebujete pevnou linku
- slučte víc pochůzek do jedné cesty, abyste ušetřili palivo

Sledujte, kolik peněz díky těmto tipům za 100 dní ušetříte.
 1. Příštích 100 dní za vše plaťte bankovkami a schovejte si drobné, které vám vrátí. Potom je všechny postupně dávejte do sklenice (pokladničky) a uvidíte, kolik peněz za 100 dní takto nashromáždíte.

 2. 100 dní si nekupujte nic, než to co nutně potřebujete. Peníze, které takto ušetříte, můžete použít na jedno z následujících:

  - zaplatit dluhy, jestli nějaké máte
  - dát si je stranou pro případ nečekaných výloh
  - začít střádat peníze pro budoucí investici

 3. Každý den z následujících 100 si vyhraďte hodinu, kdy se zaměříte na vytvoření pasivního příjmu.

Time management (hospodaření s časem)

 1. Dalších 100 dní si pro udržení čisté hlavy s sebou všude noste poznámkový notes. Zaznamenejte si vše na jedno místo tak, abyste se k tomu mohli později vrátit a rozhodnout se, co s tím. To zahrnuje např.:

  - nápady na to, co chcete napsat
  - termíny schůzek
  - seznam toho, co musíte udělat (to-do list)

 2. 5 dní sledujte, jak nakládáte se svým časem. Vužijte získané informace k tomu, abyste si vytvořili časový rozvrh - procentuálně rozdělte svůj čas mezi všechny činnosti, kterým se obvykle věnujete. To může obsahovat:

  - přepravu z místa na místo
  - domácí práce
  - odpočinek
  - aktivity spojené s výdělkem
Po dalších 95 dní hlídejte, zda se svého časového plánu držíte.


 1. Zkuste najít nějakou aktivitu, která pro vás nemá až takovou důležitost a můžete se jí pro příštích 100 přestat věnovat, a tak namísto toho tento čas věnovat něčemu podstatnějšímu.

 2. Přijďte na 5 věcí, jakými pravidelně maříte svůj čas a po 100 dní omezte dobu, kterou nad těmito aktivitami strávíte. Zde jsou tři příklady:

  - nedívejte se na TV déle než půl hodiny denně
  - nevysedávejte na sociálních sítích jako Facebook, Twitter a Stumbleupon déle než půl hodiny
  - nehrajte počítačové hry déle než 20 minut denně

 3. Pro příštích 100 dní přestaňte s děláním více činností naráz (multi-taskingem), věnujte se najednou jen jedné věci a nenechte se rušit.

 4. Příštích 100 dní si plánujte další den večer předem.

 5. Následujících 100 dní udělejte ty nejdůležitější věci ze svého seznamu (to-do listu) jako úplně první.

 6. Dalších 14 týdnů si veďte týdenní přehled. Zaměřte se v něm na otázky typu:

  - co jste zvládli? čeho jste dosáhli?
  - co se pokazilo?
  - co se vydařilo?

 7. Příštích 100 dní si na konci každého dne najděte pár minut na úklid pracovního stolu a doplnění papírů. Ujistěte se, že je vaše pracovní plocha čistá a uspořádaná, abyste další den přišli k úhlednému stolu.

 8. Udělejte si seznam všech povinností a společenských událostí, kterých se máte zúčastnit v dalších 100 dnech. Potom si vezměte červenou tužku a vyškrtněte všechno, co vám nepřináší opravdovou radost anebo vám nepomáhá na cestě k dosažení vašich hlavních životních cílů.

 9. Následujících 100 dní, kdykoli když během dne přecházíte od jedné činnosti k druhé, pozastavte se a zeptejte se sami sebe: "Je tohle v tuto chvíli ten nejlepší způsob, jak využít můj čas?"Zdraví


30. Shodit jednu libru (500 g) tuku vyžaduje spálit 3500 kalorií. Pokud snížíte svůj energetický příjem o 175 kalorií denně po příštích 100 dní, za tuto dobu shodíte 5 liber (2,5 kila).

31. Dalších 100 dní jezte 5 porcí zeleniny denně.

32. Následujících 100 dní jezte každý den 3 porce ovoce.

33. Zvolte jednu potravinu, která nepřetržitě kazí vaše úsilí jíst zdravěji - ať už je to cheescake (u nás třeba spíš kobliha) z pekařství za rohem, pizza, anebo brambůrky - dejte si od ní na 100 dní takovou malou odvykací kůru.

34. Příštích 100 dní jezte z menších talířků, abyste měli pod kontrolou velikost porcí.

35. Dalších 100 dní kupujte 100% přírodní džusy namísto těch s přidaným cukrem a konzervanty.

36. Následujících 100 dní pijte namísto slazených nápojů vodu.

37. Udělejte si seznam 10 zdravých snídaňových jídel, na které si lehce zvyknete.

38. Vytvořte si soupis 20 zdravých jídel k obědu/večeři, která jsou vám blízká.

39. Napište si seznam 10 zdravých potravin ke svačině, které si myslíte, že by vám mohly chutnat.

40. Použijte vaše seznamy zdravých jídel k snídani, obědu a svačině k tomu, abyste si týden předem naplánovali svoji stravu. Tohle dělejte po celých 14 týdnů.

41. Po příštích 100 dní si zapisujte, co sníte. Pomůže vám to k odhalení toho, kdy se odchylujete od svého plánu a konzumujete kalorie navíc.

42. 100 dní cvičte denně alespoň 20 minut.

43. Následujících 100 dní noste krokoměr a každý den udělejte 10 000 kroků. Počítá se k nim každý krok, který za den uděláte, jako třeba:

- když jdete k autu
- když jdete od stolu do koupelny
- když jdete za svým kolegou si popovídat, a tak dále...

44. Vytvořte si tabulku pro zaznamenávání vaší hmotnosti a pověste si ji do koupelny. Každý týden z následujících 14 si zapisujte:

- svoji váhu
- procento tuku v těle
- obvod pasu

45. Po dalších 100 dní si nastavujte hodinky tak, aby zapípaly každou hodinu, anebo si vytvořte upomínku v počítači, pro ujištění toho, že během celého dne v pravidelných intervalech pijete vodu.

46. Pro příštích 100 dní si vytvořte denní rituál pro zklidnění mysli - meditujte, zhluboka dýchejte, věnujte se vizualizaci...

Váš vztah


47. 100 dní aktivně hledejte na vašem partnerovi pozitivní věci a sepisujte si je.

48. Vytvořte si album nebo deníček z toho, co jste za 100 dní s partnerem zažili, dělali společně. Po 100 dnech svému partnerovi dejte spolu se seznamem pozitiv, která jste na něm vypozorovali, i vytvořené album.

49. Vyberte si 3 věci, které budete dělat každý den pro to, abyste posilnili váš vztah. Ty mohou zahrnovat:

- každé ráno řekněte svému miláčkovi "Miluji Tě," anebo "Měj se dnes krásně."
- obejměte svého partnera hned jakmile se spolu po práci uvidíte
- běžte spolu každý den po věčeři na 20 minutovou procházku a držte se za ruce

Společnost


50. Spojte se s někým novým každý den z následujících 100 ať už tím, že pozdravíte souseda, se kterým jste ještě nemluvili, budete někoho sledovat (odebírat jeho příspěvky) na Twitteru, necháte komentář na blogu, který jste ještě nekomentovali atd.

51. Pro dalších 100 dní si dejte za úkol být v kontaktu s lidmi, které obdivujete, respektujete a kterým byste si přáli být podobní.

52. Když vám někdo v průběhu těchto 100 dní řekne nebo udělá něco, co vás rozčílí, dejte si minutu na to promyslet svoji reakci, namísto okamžité odpovědi.

53. Po následujících 100 dní ani nemyslete na to, že byste si udělali na nějakou situaci názor ještě před tím, než vyslechnete obě strany.

54. Příštích 100 dní udělejte každý den pro někoho jeden dobrý skutek. Může být jakýkoli, třeba jen pouhé tiché projevení souhlasu.

55. Dalších 100 dní si klaďte na srdce vyjádřit své díky těm, kdo si to zaslouží, a pochválit je.

56. 100 se cvičte v aktivním naslouchání. Když svámi někdo mluví, zůstaňte soustředění na to, co říká, namísto opakování si v hlavě toho, co chcete odpovědět. Parafrázujte to, jak jste pochopili, co vám řekli, abyste se ujistili, že nedošlo k nedorozumění a povzbuzujte je k tomu říct ještě něco více k částem, kterým jste úplně nerozuměli.

57. V průběhu 100 dní trénujte svoji empatii. Když s někým nesouhlasíte, zkuste se na svět podívat z jeho/její perspektivy, vciťte se do jejich kůže. Buďte zvědaví, co se týká ostatních ohledně toho, čemu věří, co zažili, a jakými myšlenkovými pochody došli ke svým závěrům.

58. Následujících 100 dní se zaměřte na svůj vlastní způsob, jak žijete a nesrovnávejte se s nikým jiným.

59. 100 dní si chování druhých vysvětlujte tím nejlepším možným způsobem.

60. Po příštích 100 dní si neustále připomínejte, že každý dělá to nejlepší, co dokáže.Článek byl volně přeložen z anglického originálu od Marelisy Fabrega, odkaz zde :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Znáte Lifehack.org?

ANO
NE

Komentáře

1 Beatrice Beatrice | Web | 18. března 2015 v 18:19 | Reagovat

Prima, akorát že každý den toho musí člověk tolik zapisovat a pamatovat si, že má dělat tolik věcí jinak než dřív, že mi to připadá dost nereálné...

2 Smithb962 Smithb962 | E-mail | Web | 15. srpna 2017 v 15:50 | Reagovat

Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I've been trying for a while but I never seem to get there! Appreciate it effbeedcdgkdbedg

3 Pharme95 Pharme95 | E-mail | Web | 16. srpna 2017 v 6:43 | Reagovat

Hello!<a href="http://via3indian.com/#1.html">viagra india</a>

4 Pharmd709 Pharmd709 | E-mail | Web | 16. srpna 2017 v 6:44 | Reagovat

Hello! viagra india http://via3indian.com/#4.html

5 Moledzes Moledzes | E-mail | Web | 28. srpna 2017 v 21:27 | Reagovat

cialis online thailand

      <a href=http://cheapcialisuik.com/>tadalafil generic cialis</a>

    <a href="http://cheapcialisuik.com/">online cialis</a>

    online no cialis brand buy

6 Smithc441 Smithc441 | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 2:37 | Reagovat

Over the course of the initial period, they began to flrm group identities. bcdkdaaddagbfecc

7 Smithf968 Smithf968 | E-mail | Web | 5. prosince 2017 v 8:35 | Reagovat

Though it is true I enjoy your writing style, I don't agree with your main point of view about this one.  I do delight in your website nevertheless. eedcadcddfdcfbbc

8 Smithb813 Smithb813 | E-mail | Web | 9. prosince 2017 v 14:38 | Reagovat

Hey there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good results. If you know of any please share. Thank you! babfddagadkgdedk

9 Smithk447 Smithk447 | E-mail | Web | 5. ledna 2018 v 7:26 | Reagovat

Only  wanna  tell  that this is very useful , Thanks for taking your time to write this. ccdbdedbeacgabck

10 Smithe285 Smithe285 | E-mail | Web | 28. ledna 2018 v 21:07 | Reagovat

Thanks a bunch for sharing this with all of us you actually realize what you're talking approximately! Bookmarked. Kindly also visit my web site . We will have a hyperlink exchange arrangement among us! gcefecdkeecfgkae

11 Smithf797 Smithf797 | E-mail | Web | 20. února 2018 v 22:59 | Reagovat

I like what you guys are up too. Such smart work and reporting! Keep up the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my site  badakdcdakeeadda

12 Smithg429 Smithg429 | E-mail | Web | 24. února 2018 v 20:22 | Reagovat

I got what you mean, regards for putting up.Woh I am delighted to find this website through google. You must pray that the way be long, full of adventures and experiences. by Constantine Peter Cavafy. dkcbfadfeggbaeda

13 Smithb962 Smithb962 | E-mail | Web | 21. března 2018 v 1:33 | Reagovat

Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Thanks degkbdgddfdkdkba

14 Smithe158 Smithe158 | E-mail | Web | 29. března 2018 v 7:28 | Reagovat

Hello! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to check it out. I'm definitely enjoying the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to my followers! Outstanding blog and superb design and style. cfddddfakegeebfg

15 Smithe981 Smithe981 | E-mail | Web | 5. dubna 2018 v 0:44 | Reagovat

Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging ggeeaabcebbakdag

16 Smithd264 Smithd264 | E-mail | Web | 24. dubna 2018 v 21:12 | Reagovat

Greetings! Very useful advice within this article! It is the little changes that make the most important changes. Many thanks for sharing! aekcfbdcegckbede

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama