7 otázek, které odhalí, jaký je váš smysl života

28. února 2015 v 11:18 | Amy Johnson, překlad Michelle |  LIFEHACK
Znáte smysl svého života? Mnoho lidí si vydělává slušné peníze, přesto jej definují jako něco víc, než je bohatství. Pro spoustu z nich je jeho součástí také štěstí, dobré vztahy a schopnost být přínosem k něčemu, co je zajímá.

V tomto článku najdete 7 otázek, které byste si měli položit, pokud se pokoušíte objevit svůj životní cíl.


1. Co vás bavilo, když jste byli děti?

Co vás emocionálně naplňovalo, když jste byli mladší? Děti jsou plně podporované, aby se věnovaly svým vášním, ať už je to psaní nebo stavění figurek. Nicméně postupem času se tyto činnosti z našeho života často vytratí. Většinou kvůli nedostatu času, nebo společenskému tlaku na to, abychom usilovali o něco, z čeho plyne (často finanční) odměna.

Popřemýšlejte o svých zálibách z dětství. Stále se jimi zabýváte? Pokud ne, proč? Stále by vás tyto činnosti dokázaly nadchnout?

2. Kdybyste neměli práci, jak byste vyplnili tento čas?

Pokud byste nemuseli pracovat a mohli zůstat doma, jakým způsobem byste si vybrali trávit tuto dobu? Kam byste šli? Po večerech spousta lidí ráda relaxuje a uvolní se. Přesto neomezený volný čas obvykle povzbuzuje lidi využít jej produktivním způsobem. Napište si pár činností, kterými byste se rádi zabývali ve svém volném čase, a poté, až zase budete mít den volna, jednu z nich vyzkoušejte.

3. Díky čemu zapomenete na vše okolo?

Když pracujete na svém životním cíli, nejednou přitom úplně ztratíte pojem o čase. Do té doby, než dílo dokončíte, si občas ani nevšimnete, jak rychle hodiny utekly, někdy se dokonce zapomenete najíst nebo napít. Kdy se vám tohle naposled stalo?

4. Která témata jsou blízká vašemu srdci?

O čem rádi čtete? Přemýšlejte o tom, co vás nejvíce zajímá ve zprávách, na internetu, nebo v oblasti, kterou máte rádi (např. literatura, hudba, sport). Od zájmu o životní prostředí až po hledání nových receptů, hodně lidí má zájmy, o kterých si vůbec nemusí být vědomi.


Pokud si ohledně svých zálib nejste jistí, neciťte se kvůli tomu sklíčeně - může chvíli trvat, než si uvědomíte, co vás naplňuje. Zatím se prostě ve volném čase věnujte něčemu, co vás těší a je zároveň produktivní a uvidíte, že nakonec svoji životní náplň objevíte.

5. O čem se nejčastěji bavíte se svými nejbližšími přáteli?

Když jste s někým, koho máte rádi, po většinu času si povídáte pouze o tom, co vás doopravdy zajímá a přijde vám zábavné. Je nějaké téma, ke kterému se opakovaně vracíte? Toto často bývá dobrým ukazatelem vašeho životního smyslu.

Stejně tak, jako o věcech, o kterých rádi mluvíte, přemýšlejte i o situacích, kdy za vámi vaši přátelé přišli o radu. To ukazuje na oblasti, ve kterých vás vaši přátelé považují za dobrý zdroj informací - může to být něco, o čem vás ani nenapadlo, že byste v tom mohli být dobří!

6. Co je ve vašem seznamu věcí, které chcete stihnnout ještě před tím, než umřete?

Čeho chcete za svůj život dosáhnout? Vytvoření takového seznamu je skvělým způsobem, jak objevit smysl svého života, protože vám jeho obsah ukáže, které aktivity vám přijdou důležité a naplňující.

7. Pokud byste měli sen, zrealizovali byste jej?

Mnoho lidí má své sny, ale rozhodli se si je kvůli finančnímu risku, anebo strachu z toho, že to nezvládnou, nesplnit. Začněte o svých snech přemýšlet v pozitivnějším světle, ptejte se sami sebe "Jak je mohu uskutečnit?," namísto toho, že si dopředu řeknete, že určitě neuspějete.

Snažte se odprostit od negativních myšlenek, které vás mohou držet zpátky od dosažení vašeho životního cíle. Namísto toho každý týden udělejte něco, co naopak pomůže k uskutečnění vašich snů.
Článek je volným překladem anglického originálu Amy Johnson, který naleznete zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Znáte Lifehack.org?

ANO
NE

Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 28. února 2015 v 14:25 | Reagovat

Sice si seznam toho, co bych chtěl ještě stihnout, nevedu, ale sny si plnit dovedu, to zase ano. A mám přesně rozmyšleno, co okamžitě rozjedu, kdybych odešel z práce.

2 Michelle Michelle | Web | 28. února 2015 v 14:34 | Reagovat

[1]: Také takový seznam nemám, ale možná o jeho sepsání zauvažuji. Mám jen strach, že těch přání bude tolik, že by z nich byla celá kniha :)
Co se týká plnění snů, tak je to u mě tak půl napůl, musím přiznat, že na uskutečnění některých jsem možná příliš zbabělá...
Co by to bylo, smím-li být zvědavá? Cestování a focení? ;)

3 Čerf Čerf | E-mail | Web | 28. února 2015 v 14:49 | Reagovat

[2]: Hlavně psaní a focení. Mám toho díky blogu spoustu rozespáno, tak bych rád pár věcí dotáhl do hmatatelnějšího konce. No a pro to focení je nějaké drobné cestování potřeba :-). Takže verneovské "dva roky prázdnin" bych si opravdu užil a sklonem k lenosti bych nejspíš netrpěl :-).

4 Michelle Michelle | 28. února 2015 v 15:21 | Reagovat

[3]: Držím palce, nejen co se těch hmatatelnějších konců týká ;) Také bych chtěla publikovat, jedním z mých snů je stát se spisovatelkou na volné noze a cestovat. Takže tak trošku závidím třeba panu Kolbabovi, kterého zjednodušeně řečeno vlastně živí dovolená :)

5 Čerf Čerf | E-mail | Web | 28. února 2015 v 15:40 | Reagovat

[4]: Tak moc držím palce, ať se ti daří a přání se plní jedno za druhým. Už se těším, až si jednou přečtu nějaké "volnonožní" zážitky z cest :-). Mimochodem, právě zážitky z mých cest po Japonsku by byly určitě jedním z textů, do jejichž úpravy bych se během svých případných "prázdnin" pustil :-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama